אשכולות - מועדון וותיקים / רמי שני.
הם באו לקפה אצל אבינועם אבני בנירים, לפני איזה 15 שנה, הגברדיה הרצינית של המועצה. הריצו דאחקות וטפיחות על השכם וישבו לתכנן את השלב השלישי של חייהם. אבני, 81, אב לשלושה שאחד מהם נהרג בעלותו על מוקש, סב לשישה ובקרוב גם לנין ראשון, ידע כבר אז שקיימת חשיבות רבה לפעילות אזורית משותפת ורחבת היקף: "לפני 15 שנים, הייתי רכז הגיל השלישי בנירים" הוא סיפר, "וותיקי הקיבוץ היו אז בני שבעים וקצת יותר. שברתי את הראש, איך מקיימים פעילות חברתית ותרבותית עם הוותיקים. הם עדיין לא היו זקנים, אבל בתהליך של העברת שרביט המנהיגות לדורות הבאים. כלומר, נוצר זמן פנוי רב. תהליך דומה, היה גם בקיבוצים אחרים. באותו עת, הייתי מנהל במכללת ספיר. ראיתי שם את הפעילות שמתנהלת בשער הנגב לאנשים בגיל הזה. חשבתי שאפשר ליצור מפגש על בסיס דומה, לשכבה רחבה של אנשים גם באזור שלנו".

מתחילים בקטן
מהקפה ההוא, צמחו הרבה מגשים של קפה, שחור, נס על חלב, תה
עם לימון (רצוי בלי סוכר) וצמח גם מרכז פעילות אזורית, לוותיקי האזור. כולה צוציקים של פחות משבעים. אבל הבלורית כבר הלבינה קצת, אז גם הנפש עשתה תעודת בגרות."הפעילות התקיימה תחילה במבנים של המועצה האזורית שער הנגב ואחרי מספר שנים, הוקם באשכול מרכז היום לקשיש, שהיה פעיל בשעות היום, אך פנוי בשעות אחר הצהרים. הבנתי, שאפשר להעביר את מוקד הפעילות לשם. יחד עם זה, התגבשה בי ההכרה, שלא ניתן להפעיל את המקום על בסיס המגזר הקיבוצי בלבד".
קפה כבר אמרנו, אז כששותים אותו עם החבר'ה, וכשדנים מעליו בכל מיני נושאים שברומו של עולם וגם בעברו, העסק בכלל נהיה.. חצי אקדמיה. כך, נקרא אל הדגל החבר מרטין ססלר מקיבוץ מגן, שאבינועם אבני מחזיק ממנו בר סמכא, כמעט לכל דבר ועניין: "הפעילות הראשונית, היו חוגים שמרטין ארגן והנחה בהתנדבות. דיברנו על יהדות, על פוליטיקה, על הקיבוצים, על החברה הישראלית ונושאים אחרים, בהתבססות על מסורת ישראל. זאת היתה הצלחה גדולה ובחוגים השתתפו חברים רבים".

אבל איפה המושבניקים
חברים רבים כן, אבל לאבינעם ולשאר המייסדים, צורב בלב שמדובר רק בוותיקי הקיבוצים: "ניסינו בכל דרך, להביא חברי מושבים ולצערי לא הצלחנו לחבר אותם, למרות הקשרים הטובים שיש בינינו. יש מושבניקים שהם פעילים במרכז היום, אך טענו שההתכנסויות לא מתאימות מסיבות שונות, כמו שעות פעילות וכדומה. צריך להבין שזה לא רק עניין חברתי. פעילות כזאת לא יכולה להיות מתוקצבת על ידי המועצה, אם אין השתתפות של כל מגזרי האוכלוסייה".

דרורה כוכבי, גם היא מנירים, קיבלה את ניהול המקום לפני מספר שנים, מודאגת היום מאותה בעיה בדיוק: "החזון של הפעלת המועדון, הוא חלק מהתפיסה הכוללת של העמותה. הוא נשען על הרצון לתת מענה לצרכים של זקנים בכל המועצה. וכאן יש נקודה כאובה, עד היום לא הצלחנו להביא חברי מושבים. אנחנו לא מצליחים להבין למה. אולי כי סדר היום שונה לחלוטין. האחריות של המושבניק על תחומי חייו, נמשכים יותר שעות. חברי קיבוצים פורשים בערך בגיל שבעים ובמושבים הם עדיין מנהלים משק.

מנחם קוזלובסקי, ישע, ניסה להסביר את העדר ההשתייכות של חברי מושבים למועדון "אין לי הסבר, שהוא תוצאה של בדיקה לעומק. ההשערה שלי היא, שאשכולות פועל אחר הצהרים, כשחברי המושבים עדיין עובדים. לפעילות היום, מגיעים הרבה מאוד. בעצם, רוב אוכלוסיית המועדון הם וותיקי המושבים. לכן, אם הם מגיעים בשעות היום, אפשר שהם לא ירצו לחזור בשעות אחר הצהרים לפעילות נוספות".
אז, קפה.. כן.. עם פחות אנשים ממה שאפשר היה לקוות, אבל הוא חלק ממפגש חברתי, שהוא בעצם הדבר החשוב, כך משוכנעת דרורה: "אנחנו עוסקים בפעילות מגוונת ובתחומים רבים, אבל המפגש החברתי הוא סעיף חשוב, שום דבר לא מחליף אותו".

מרצים ידועי שם
'אשכולות' הוא אפוא מועדון חברתי, שמממן את עצמו באמצעות תשלומים של החברים על פי התארגנות בכל קיבוץ. תכנית הפעילות בו, מגוונת מאוד, כך ניתן לראות בלוח העבודה השנתי. היא כוללת הרצאות בתחומים מגוונים, כמו יהדות, מולדת, פילוסופיה, צבא וביטחון, ידיעת הארץ, יחסי ישראל עם המדינות השכנות ועוד. מומחים שונים בתחומים האלה באים להרצות בפני חברי המועדון, חלקם ידועי שם.
אנחנו מקיימים פעילויות עם תלמידים מבתי הספר באזור, יוצאים לטיולים משותפים ועוד. התכנים לא נוצרו כדי לקבל בסוף התכנית איזה תואר, אלא לצורך הידע. בעבר, היו מגיעים עשרות בודדות. היום מגיעים קרוב למאה חברים וזה הרבה מאוד. הגדלנו גם את משך הפעילות והשתתנו אותה על בסיס מקצועי של המרצים. הפעילות מתנהלת לאורך 10 חודשים בשנה, במקום 7 בעבר. אנחנו גם רואים שחברים מיותר קיבוצים, כולל אלו הצעירים יחסית, מתחילים להגיע למועדון".
 
דור האספרסו
דור האספרסו, כלומר הקפה החדש של המועדון, ייקבע מסוגי פעילות שמציע גם העולם הגדול: בעידן של ההפרטה והלינה המשפחתית בקיבוצים, הסבים בגיל של חברי המועדון, נושאים בעול יותר רחב מבעבר בעזרה ובטיפול בנכדים. במקביל, התפתחות התקשורת והמחשבים מרווים חלק מצימאון הדעת, כך שלא רק המועדון קיים. זאת אומרת, שמי שבא לכאן, בא מתוך עניין אישי גדול".
"הצלחנו להגדיל את מספר הבאים" אומרת דרורה, "אני מקווה שהמועדון ימשיך להתפתח, כדי שנוכל לתת שירות לכל תושבי המועצה. הייתי רוצה לראות מצב, שבו אנשים באים ואין מקום לשבת.. בתכנית האב של המועצה, מדברים על הקמת מרכז אזורי. הדבר הזה יוכל עוד יותר לקרב את האוכלוסייה לנווה אשכול, לפעילות העמותה והמועדון ואני הייתי רוצה גם לראות אנשים יותר צעירים, מגיעים לפעילות בנווה אשכול".
אז קפה יש. רק תבואו.
 
שעות פעילות:
ימים א'-ה'
08:30 - 15:30
clock, clock, time, schedule
!
כתובת למשלוח דואר:
העמותה למען הזקן באשכול
ד.נ.נגב 8546500
location, location, map, marker, pin

טלפון: 08-9987521/19
פקס: 08-9987520
דוא"
ל: nirab@neveshkol.org.il 

מספרי חירום
לחצי/י כאן >>